PARAFIE I KO¦CIO£Y

 

Parafie, Ko¶cio³y i Zwi±zki Wyznaniowe

A A A

  

   

Parafie Rzymsko-Katolickie

Dekanat ¦wiebodzicki - jeden z dwudziestu czterech dekanatów wchodz±cych w sk³ad Diecezji ¦widnickiej. Obejmuje wszystkie parafie z terenu Gminy ¦wiebodzice, parafiê pw. ¶w. Micha³a Archanio³a z Dobromierza oraz parafiê pw. ¶w. Jadwigi z Mokrzeszowa w gminie wiejskiej ¦widnica. Do Dekanatu ¦wiebodzickiego zalicza siê tak¿e ko¶ció³ pw. ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego w Cieszowie (Gmina Stare Bogaczowice, Powiat Wa³brzyski), który jest fili± parafii pw. ¶w. Piotra i Paw³a w ¦wiebodzicach.

Dziekanem dekanatu jest ksi±dz proboszcz Jan Gargasewicz.

Parafie rzymskokatolickie Dekanatu ¦wiebodzice na terenie Gminy ¦wiebodzice


Pw. ¶w. Aposto³ów Piotra i Paw³a
ul. Prusa 1, 58-160 ¦wiebodzice
tel. (74) 666-20-08
Proboszcz: ks. Jan Mrowca

HISTORIA

Pierwsze wzmianki dotycz±ce tego ko¶cio³a siêgaj± lat 1776 - 1779. Zosta³ zbudowany wed³ug  projektu  niemieckiego architekta Chrystiana Schultza, a pocz±tki  tej  budowli  siêgaj± prawdopodobnie   ¶redniowiecza. Budowla wzniesiona jest na planie krzy¿a z wie¿± od zachodu. Po ¶rodku bocznych elewacji, wzd³u¿ ca³ej wysoko¶ci ¶cian znajduj± siê nieznacznie wysuniête ryzality. Od frontu nad wej¶ciem wznosi siê kwadratowa dzwonnica, przechodz±ca nad balustrad± w o¶mioboczn± wie¿ê zwieñczon± pod­wójnymi latarniami w barokowych he³mach i iglic± zakoñczon± kul± i krzy¿em. Wnêtrze posiada bogato rozcz³onkowany strop wsparty na szesnastu kwadratowych s³upach, przechodz±cych w doryckie kolumny. S³upy i kolumny dziel± wnêtrze na trzy nawy, z których boczne maja na obu piêtrach wybudowane balkony. Sklepienie lustrzane wspiera siê na kolumnach. W 1945 roku ten ewangelicki ko¶ció³ zosta³ przemianowany w katolicki ko¶ció³ pomocniczy parafii ¦w. Miko³aja. Od 2 sierpnia 1952 roku sta³ siê samodzielnym ko¶cio³em parafialnym pod wezwaniem ¦w. Piotra i Paw³a. ¦wi±tynia ta i ratusz miejski stanowi± dzi¶ jeden z nielicznych w okolicy zespo³ów zabytkowych w stylu klasycystycznym.

 

 


Ko¶ció³ ¶w. Piotra i Paw³a
 


Widok wnêtrza ko¶cio³a


Pw. ¶w. Miko³aja 
Plac Ko¶cielny 2, 58-160 ¦wiebodzice
Plac Ko¶cielny 4, 58-160 ¦wiebodzice
(74) 854-44-15, (74) 854-48-70
http://www.swmikolajswiebodzice.pl  
Proboszcz: ks. Józef Siemasz.

 

HISTORIA

Jego historia zaczyna siê w XIII w. Konsekrowany przez biskupa wroc³awskiego Wawrzyñca w 1228 r da³ pocz±tek osadzie, zniszczonej w czasie najazdu Tatarów w 1241 r. Wspomniany ju¿ po¿ar zniszczy³ tak¿e tê ¶wi±tyniê. Pozosta³o jedynie prezbiterium, którego ¶ciany boczne s± najstarsz±, jeszcze romañsk± czê¶ci± obecnego ko¶cio³a. We wnêtrzu du¿e wra¿enie robi o³tarz i ambona z baldachimem z XIX w. Dwie renesansowe figurki po obu stronach g³ównego o³tarza przedstawiaj± postaci ¶w. Jadwigi ¦l±skiej i patrona ko¶cio³a, ¶w. Miko³aja. Dzi¶ w³a¶nie w tej ¶wi±tyni odbywaj± siê miejskie uroczysto¶ci religijno-patriotyczne, gdy¿ na zewn±trz ko¶cio³a znajduje siê tablica po¶wiêcona pamiêci Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego, wmurowana w 70 rocznicê powstania II Rzeczpospolitej.

Porz±dek Mszy ¶wiêtych:

  • Niedziele i ¶wiêta:
    Godz. 7:30, 9:00, 10:15, 11:30, 13:00, 18:00.
  • Dni powszednie:
    Godz. 7:00, 9:00, 18:00.

 


Ko¶ció³ ¶w. Miko³aja


Widok wnêtrza ko¶cio³a


Pw. ¶w. Franciszka z Asy¿u
ul. Strzegomska 40, 58-160 ¦wiebodzice 
tel. 74 85 40 060
Proboszcz: ks. Andrzej Bia³ek

INFORMACJE O OBIEKCIE 

Ko¶ció³ pw. ¶w. Franciszka z Asy¿u powsta³ w I po³owie XIII wieku jako budowla romañska. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 30 sierpnia 1228 roku. Przebudowany w XIV i XV wieku, do dzi¶ przetrwa³ w formie budowli jednonawowej z ni¿szym i wê¿szym prezbiterium zamkniêtym ¶cian± prost±. Do nawy od po³udnia przylega kruchta, do prezbiterium od pó³nocy zakrystia. Nawa i kruchta nakryte s± drewnianym stropem, prezbiterium sklepieniem krzy¿owo - ¿ebrowym, zakrystia sklepieniem kolebkowym. Od zachodu wie¿a odbudowana w XIX w. Wewn±trz zachowa³o siê gotyckie sakramentarium z 1352 r., pó¼nobarokowe organy oraz o³tarz g³ówny z XVII w. Pierwotny o³tarz g³ówny - gotycki tryptyk z przedstawieniem Tryumfu Matki Bo¿ej eksponowany jest dzi¶ w Muzeum Narodowym we Wroc³awiu. Na zewn±trz zachowane s± detale kamieniarki gotyckiej, renesansowy nagrobek oraz umieszczona u wej¶cia do ko¶cio³a, w ¶cianie kruchty, rze¼ba Tronuj±cej Madonny z Dzieci±tkiem.
W 2 po³owie XX w., w czasie prac konserwatorskich prowadzonych pod kierunkiem profesora krakowskiej Akademii Sztuk Piêknych Józefa Edwarda Dutkiewicza odkryto cenne ¶redniowieczne malowid³a przedstawiaj±ce m.in. postaæ ¶w. Krzysztofa.
W roku 1970 w kruchcie po³udniowej przeprowadzono pod kierunkiem prof. Zofii Medweckiej badania nawarstwieñ oraz ods³oniêto i zakonserwowano fragment malowide³ z pocz±tku XVI w. na ¶cianie po³udniowej.

Malowid³a ¶cienne.

Malowid³o wapienne przedstawiaj±ce ¶w. Krzysztofa usytuowane jest w ¶rodkowej czê¶ci pó³nocnej ¶ciany korpusu ko¶cio³a. Ma kszta³t prostok±ta o wysoko¶ci 5m i szeroko¶ci 2m, poszerzonego do³em (od wschodu) odkrywk± o zgeometryzowanym kszta³cie i powierzchni ok. 1,8 m2 Malowid³o ca³opostaciowe o monumentalnej kompozycji przedstawia ¶wiêtego przenosz±cego ma³ego Jezusa przez wodê. Wyra¼nie akcentowane statyczne ujêcie postaci ¶w. Krzysztofa oraz cechy stylistyczne szat pozwoli³y na datowanie (Alicja Kar³owska-Kamzowa) malowid³a na 2 æwieræ XIV wieku. Charakterystyczne dla malowid³a jest, nie spotykane na naszych ziemiach, przedstawienie ¶wiêtego w mitrze ksi±¿êcej. Typ przedstawienia i cechy warsztatowe by³y m.in. podstaw± przypisania przez A. Kar³owsk±-Kamzow± autorstwa malowid³a twórcom spoza terenu ¦l±ska.

Malowid³a freskowe w kruchcie po³udniowej, tylko w czê¶ci ods³oniête, datowane na pocz±tek XVI w., to przedstawienia figuralne w uk³adzie kwaterowym. W¶ród ods³oniêtych scen zidentyfikowano m.in. Pok³on Trzech Króli.

HISTORIA

Pocz±tki obiektu siêgaj± I po³owy XIII wieku, kiedy to powsta³ ko¶ció³ek romañski. Pierwsza wzmianka pochodzi z 30 sierpnia 1228 roku. Najprawdopodobniej pierwotnie by³a to budowla drewniana, zniszczona w roku 1241 przez Mongo³ów bior±cych udzia³ w bitwie pod Legnic±. Potem odbudowany z kamienia na wcze¶niejszym miejscu. Pierwsz± parafiê przy ko¶ciele erygowano 3 maja 1279 roku. Ko¶ció³ przeszed³ przebudowê w wieku XV, staj±c siê ko¶cio³em gotyckim. Ko¶ció³ jest budowl± jednonawow± o w±skim stropie i prezbiterium przykrytym sklepieniem krzy¿owo - ¿ebrowym. Wewn±trz gotyckie sakramentarium z 1352 r. oraz o³tarz g³ówny z XVII w. Po wojnie, w czasie renowacji wnêtrza w roku 1966, profesor Akademii Krakowskiej - Jan Dutkiewicz - odkry³ cenne malowid³a (polichromie) z XIII - XIV wieku przedstawiaj±ce m.in. postaæ ¶w. Krzysztofa. Odrestaurowane zosta³y one w latach 2007 - 2008 pod kierunkiem prof. Edwarda Kossakowskiego z Akademii Sztuk Piêknych w Krakowie. Obecny barokowy o³tarz g³ówny zosta³ tu przeniesiony z innego ko¶cio³a (odrestaurowany w 2007 pod kier. mgr Marii Lelek-Pietrzak - konserwator z Krakowa) na miejsce gotyckiego tryptyku, który przeniesiony zosta³ do Wroc³awskiego Muzeum Narodowego, gdzie znajduje siê do dzi¶. Na zewn±trz zachowane s± detale kamieniarki gotyckiej, renesansowy nagrobek oraz umieszczona u wej¶cia do ko¶cio³a, w ¶cianie kruchty, kamienna rze¼ba Tronuj±cej Madonny z Dzieci±tkiem.

Porz±dek Mszy ¦w.:

  • Niedziela godz. 8:00, 10:00, 12:00 ,19:30;
  • od poniedzia³ku do soboty o godz. 18:00, za¶ w okresie zimowym (zmiana czasu) o godz. 17:00;
  • Nowenna do Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy 17:45 lub 16:45 (lato/zima);
  • Koronka do Mi³osierdzia Bo¿ego 17:30 lub 16:30 (lato/zima);
  • Droga Krzy¿owa 16:30 lub 17:30 (lato/zima);
  • Nabo¿eñstwa Majowe 17:45;
  • Nabo¿eñstwa Czerwcowe 17:45;
  • Nabo¿eñstwa Pa¼dziernikowe 17:30;
Kancelaria parafialna czynna: wtorek:  17:00-17:30, czwartek: 18:30-19:00, sobota 18:30-19:00 (w okresie zimowym godzinê wcze¶niej).

 


Ko¶ció³ 
¶w. Franciszka z Asy¿u


Widok wnêtrza ko¶cio³a


Malowid³o ¶cienne


pw. ¶w. Brata Alberta Chmielowskiego
ul. Mieszka Starego 2, 58-160 ¦wiebodzice
tel. 74 854-70-32
www.parafia-alberta.eu    
Proboszcz: ks. Daniel Szymanik

INFORMACJE O OBIEKCIE 
Parafia p.w. ¦w. Brata Alberta Chmielowskiego zosta³a erygowana w 1995 r.
Obiekt ko¶cio³a wznoszony od roku 1999. tj. od momentu otrzymania pozwolenia na budowê. Plan ko¶cio³a oparty jest na planie krzy¿a. ¦ciany wewnêtrzne wykonane z porotonu i ceg³y pe³nej. ¦ciany zewnêtrzne wzniesiono z klinkieru ryflowanego. Konstrukcja dachu stalowa. Okna i drzwi zwieñczone ³ukami. Chór wykonany w kszta³cie pó³kola wsparty na czterech kolumnach betonowych.. Wysoko¶æ wie¿y docelowa to ok. 28 m. W chwili obecnej wykonywana jest kopu³a wie¿y i pokrycie dachu.

Msza ¶wiêta w dni powszednie: 
8:00, 18:00.

Niedziele i ¶wiêta:
8:00, 9:15, 10:30, 12:00, 18:00.

Kancelaria Parafialna, mieszcz±ca siê w dawnej kaplicy, czynna: czwartki i soboty, po wieczornej Mszy ¦w. 

 


pw. Matki Bo¿ej Królowej Polski
Ciernie 27a, 58-160 ¦wiebodzice
tel. 74 854-18-83
www.parafiaciernie.pl 
Proboszcz: ks. Witold Wojewódka

Msza ¶wiêta w dni powszednie: 
17:30.

Niedziele i ¶wiêta:
9:00, 10:30.


 

¦wiadkowie Jehowy

Zbór ¦wiebodzice Sala "Królestwa"
ul. Sikorskiego 14
58-160 ¦wiebodzice

¦wiadkowie Jehowy (biuro oddzia³u)
ul. Warszawska 14
05-830 Nadarzyn 

 


 

Ko¶ció³ Zielono¶wi±tkowy

Ko¶ció³ Zielono¶wi±tkowy
ul Wiejska 24
58-160 ¦wiebodzice

www.kzswiebodzice.pl  

Nabo¿eñstwa w ka¿d± niedzielê o godz. 11.00.

Historia budynku, w którym obecnie odbywaj± siê nabo¿eñstwa, siêga po³owy XIX w. Zosta³ on wzniesiony przez baptystów, którzy u¿ytkowali go jeszcze w latach powojennych. Nastêpnie w czasach PRL-u zosta³ przejêty przez pañstwo i by³ u¿ytkowany jako magazyn. Po przemianach ustrojowych obiekt zosta³ udostêpniony ko¶cio³owi Zielono¶wi±tkowemu przez baptystów, którzy go odzyskali. Obecnie trwa remont ¶wi±tyni.

 


 

 

 

 

strona g³ówna  |  do góry  |